Kolégium sv. Sedmopočetníkov

Aktuality

Život a formácia kolegiantov sú plné inšpiratívnych momentov, príležitostí na osobný rast a vzácnych chvíľ spoločenstva. Na tejto stránke vám budeme pravidelne prinášať aktuality, blogy a príbehy, ktoré zachytávajú, ako Kolégium sv. Sedmopočetníkov formuje mladých ľudí po duchovnej, intelektuálnej aj komunitnej stránke. Sledujte naše novinky a nechajte sa inšpirovať životom a aktivitami v Kolégiu, ktoré spája vieru, vzdelanie a službu.

Morálne-etické otázky ľudskej plodnosti

Naša najnovšia prednáška otvorila jednu z najdôležitejších tém súčasnosti – hodnotu ľudského života od počatia. Spolu s hosťami, medičkou Janou Dudášovou a vladykom Cyrilom Vasiľom, sme sa ponorili do diskusie o spoločenských názoroch, vedeckých poznatkoch a morálno-etických otázkach spojených s ľudskou plodnosťou. Rozprávali sme sa nielen o medicínskom a biologickom pohľade, ale aj o hlbšom význame ochrany života. Otázky, ktoré odzneli, nás povzbudili zamyslieť sa nad postojmi, ktoré formujú dnešnú spoločnosť.

Ďakujeme hosťom za ich cenné myšlienky a všetkým zúčastneným za otvorenú diskusiu!

Múzeum obetí komunizmu

Ďakujeme predstaviteľom múzea nielen za ich odborný výklad ale aj za neúnavnú prácu pre pravdu. Poznanie našej totalitnej histórie nám pomáha nedopustiť jej opakovanie v nejakom novšom prevedení. Sloboda je hodnota, za ktorú mnohí položili svoj život. Mať ju ale nevážiť si ju a nebyť pripravený obhájiť si ju by bolo tragédiou.

Príklad života a viery

V utorok 11. 3. 2025 sa na Kolégiu svätých Sedmopočetníkov uskutočnila prednáška s názvom Príklad života a viery. Témou tejto prednášky boli príbehy osobností slovenskej cirkvi spojené s holokaustom.

Prvú časť prednášky viedol o. Peter Borza, okrem iného docent histórie na FF UPJŠ, ktorý zúčastnených uviedol do problematiky svojou prezentáciou s názvom Politické a morálne aspekty postoja Gréckokatolíckej cirkvi k holokaustu. Otec Peter priblížil kolegiantom i verejnosti mnohé súvislosti, ktoré sprevádzali temné roky slovenskej histórie. Vyzdvihol pritom najmä osobnosti, ktoré sa svojimi hrdinskými skutkami priamo zapojili do záchrany Židov pred ortieľom smrti. Medzi nimi boli mnohí gréckokatolícki kňazi či laici, ktorí sa podľa príkladu vladyku Pavla Petra Gojdiča riadili hlavným prikázaním lásky – lásky k Bohu a blížnemu.

Univerzitný docent taktiež ozrejmil, že niektorí z týchto hrdinov oných čias sa stali nositeľmi titulu Spravodlivý medzi národmi, ktorý sa udeľuje tým, ktorí aj napriek ohrozeniu vlastného života pomáhali prenasledovaným Židompočas druhej svetovej vojny. Dôležitá bola podľa neho najmä správna motivácia záchrancov, ako aj príklad autority v podobe vtedajšieho biskupa Gojdiča.

V druhej časti prednášky sa slova ujal o. Branislav Dado SJ, súčasný exercitátor Spoločnosti Ježišovej a odborník v oblasti histórie. Jeho prezentácia niesla názov "Amor Christi usque ad oblivionem sui", teda "Milovať Krista až po zabudnutie seba." Tento názov je odkazom na život a mučenícku smrť Tomáša Munka, jezuitského novica, ktorý roku 1945 zahynul v koncentračnom tábore.

Otec Branislav podrobne opísal životný príbeh rodiny Munkovcov, židovskej rodiny, ktorá konvertovala na katolicizmus. Zameral sa aj na vnútorné pohnútky členov danej rodiny, ktoré ich pravdepodobne viedli k obráteniu, čo podložil aj osobnými zápiskami z denníkov Gizely a Tomáša Munkových.

Prednáška bola pútavá najmä vďaka neobyčajnému príbehu mučeníka Tomáša, ktorý je príkladom pre súčasných mladých kresťanov, a to najmä v láske ku Kristovi a k svojim blížnym.

napísal: Martin Šimčák

Finančná gramotnosť a iné

Ako sa pripraviť na finančnú budúcnosť?

Sporenie – stačí si len odkladať peniaze, alebo treba myslieť aj na infláciu? Čo znamená investovanie a aký má význam? A kedy je ten správny čas riešiť svoje prvé bývanie? Na tieto aj ďalšie otázky sme hľadali odpovede s Milanom Fedorišinom, ktorý nám pomohol lepšie pochopiť svet financií. Ďakujeme za skvelú prednášku a podnetné diskusie!

Politika - Nástroj na spravovanie spoločnosti

Kolégium sv. Sedmopočetníkov začalo 25. februára letný semester prvým verejným seminárom s názvom „Politik a politika – komu to vlastne zverujeme svoje životy?". Podujatie otvoril vladyka Cyril, ktorý vo svojom príhovore zdôraznil dôležitosť politického vzdelania pre formovanie spoločnosti. Moderátor Ladislav Štefanec následne predstavil hostí – bývalého ministra školstva Martina Fronca a Pavla Bielika, niekdajšieho starostu bratislavskej Rače a poslanca Bratislavského samosprávneho kraja. Prednášajúci priblížili základné princípy politiky a podelili sa o svoje skúsenosti z verejného života. Po diskusii nasledovala neformálna debata, počas ktorej účastníci kládli otázky a rozoberali aktuálne politické výzvy. Seminár bol prvým zo série formačných utorkov, ktoré budú pokračovať aj v ďalších týždňoch.

Formovanie symbolu viery v starokresťanskej Cirkvi

V Kolégiu sv. Sedmopočetníkov sme tento utorok s radosťou privítali o.Marcela Gajdoša, ktorý nám priblížil dôležitosť Nicejského snemu pri príležitosti jeho 1700. výročia. Prednáška bola nielen historickým exkurzom, ale aj podnetom na diskusiu o jeho význame pre dnešnú Cirkev. Viedli sme zaujímavé rozhovory a prežili obohacujúci večer.

Teólogia tela

V uplynulých dvoch týždňoch bola formačným okruhom našich kolegiantov Teológia tela. V prvý z týchto dvoch utorkov, t.j 26.11., poskytli prednášku manželia Richard a Mária Kucharčíkovci, koordinátori programu Master v teológii manželstva a rodiny, ktorí vysvetľovali teológiu tela v kontexte lásky a čistoty.  Významnou osobnosťou, o ktorú sa v prednáške opierali, bol svätý pápež Ján Pavol II. Vo svojej knihe Teológia tela, skutočne revolučným titulom 20. storočia, položil tento významný pápež základy k priblíženiu daného odvetvia teológie modernému človeku.  Na jeho diele môžu dnes stavať ľudia ako práve manželia Kucharčíkovci a šíriť tak jeho posolstvo ďalej. Prednáška prebiehala komunikatívnym spôsobom a do značnej miery zapájala do interakcie kolegiantov i verejnosť. Účastníci prednášky mali taktiež možnosť uctiť si relikviu Jána Pavla II. 

Nasledujúci utorok, 3.12,bola hosťkou na kolégiu pani Jana Prudká z Misijnej školy Karola Wojtyłu. Pre kolegiantov mala pani Prudká pripravený seminár nadväzujúci na prednášku manželov Kucharčíkovcov. Seminára sa zúčastnil aj vladyka Cyril Vasiľ, ktorý v úvode stretnutia predstavil kolegiantom nové spracovanie knihy kardinála Tomáša Špidlíka - Z pokladnice otcov. Po predstavení knihy nasledoval už samotný seminár, ktorého cieľom bolo priblížiť účastníkom význam teológie tela v živote človeka. Pani lektorka využívala na dosiahnutie tohto cieľa dialóg so zúčastnenými, grafické pomôcky či opisy vlastných svedectiev týkajúcich sa témy. Seminár sa niesol v dobrej nálade, ale i v náležitej úcte prislúchajúcej jeho téme. V uplynulých dvoch týždňoch bola teda na Kolégiu sv. Sedmopočetníkov prehĺbená téma teológie tela a tým rozšírené obzory kolegiantov i verejnosti.

Kresťanská psychológia, counseling & koučing

V utorok sa na Kolégiu sv. Sedmopočetníkov konala prednáška doktorky Márie Nemčíkovej MSc. PhD. na tému Kresťanská psychológia, counselling a couching. V úvode prednášky pani doktorka ozrejmila asociáciu skrývajúcu sa v latinskom slove salus, ktorá spája súvislosti medzi psychickým zdravím človeka a spásou jeho duše.

Prednáška ďalej prebiehala interaktívnym spôsobom. Doktorka Nemčíková vysvetľovala účastníkom rôzne konkrétne oblasti zamerania typické pre counselling a tí mali následne možnosť reflektovať si ich na vlastný život. Takéto stretnutie s odborníčkou umožnilo zúčastneným vďaka interaktívnej forme lepšie spoznať aj samých seba a dozvedieť sa ako pristupovať k riešeniu rôznych životných situácii.

Pani doktorka zdôraznila dôležitosť zodpovedného no nenátlakového pristúpu k psychike človeka, a to vďaka ilustrácií metaforickým spôsobom - prirovnaniu ľudského psyché k domu, v ktorom žijeme. Prednáška prebiehala v dobrej nálade, s citeľným záujmom kolegiantov i verejnosti o danú tému.

Kresťanský východ - Obrady a Cirkvi

V utorok večer sa v Kolégiu sv. Sedmopočetníkov konala prednáška s názvom Kresťanský východ – Obrady a Cirkvi, ktorú viedol vladyka Cyril Vasiľ SJ. Prednáška poskytla hlbší pohľad do histórie a rozmanitosti východných tradícií, pričom zdôraznila význam kresťanstva ako nositeľa dôstojnosti každého človeka a jeho úlohu pri budovaní spoločenstva ako jednotiaceho prvku.

Vladyka Cyril predstavil jednotlivé cirkvi východnej tradície a umožnil účastníkom nahliadnuť do rôznych obradov, zvyklostí a symboliky liturgického života. Prednáška bola doplnená vizuálnymi ukážkami obradov, liturgických rúch, hudobných tradícií a predmetov používaných pri bohoslužbách, čo ešte viac priblížilo bohatstvo a rôznorodosť kresťanského východu. 

Prednáška priniesla mnohým nový pohľad na duchovnú a kultúrnu rozmanitosť v rámci kresťanstva. Kolégium pokračuje v sérii verejných prednášok, ktoré budú zamerané na rôzne témy duchovného a intelektuálneho rozvoja. Srdečne pozývame všetkých, ktorí majú záujem prehĺbiť svoje poznanie a osobný rast.